NEDEN TÜRKİYE’DE SAĞLIK TURİZMİ?

MERSİN HEALTH TOUR

TÜRKİYE' NİN DÜNYA VE AVRUPA DA Kİ SAĞLIK GÖRÜNÜMÜ

- JCI tarafından akredite edilen 72 hastane sayısıyla Dünya'da 1. sırada yer almaktadır.
- TEMOS tarafından akredite edilen 30 hastane sayısıyla Avrupa' da 1. Sırada yer almaktadır.
- Sağlık için kullanılabilir termal kaynakları sayısı itibariyle Avrupa'da 1. Sırada yer almaktadır.
- Dünya da sağlık turizmi hizmetleri açısından üçüncü sırada yer almaktadır.
- Dünyada medikal turizm destinasyonu olarak kabul görülen ilk 5 ülke arasında yer almaktadır.
- Hizmete giren Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Dünya' da tek seferde inşa edilen en büyük hastanesidir.
- Dünyanın üçüncü ve Avrupa'nın en büyük sağlık merkezidir.
- Hizmete giren şehir hastaneleri ile Avrupa da nitelikli hasta yatak sayısında bir numaradır.

Yakın Uçuş Mesafesi

Türkiye, coğrafi ve jeostratejik konumu ile dünya da ki en avantajlı ülkelerden birisidir. Türkiye' den her yöne yapılacak 4 saatlik uçuş mesafesi içerisinde, 1.5 milyar kişiye sağlık hizmeti sunulabilmektedir. Dünyanın en fazla uçuş noktasına sahip Türk Hava Yolları (THY), devlet politikası kapsamında, sağlık turizmi için gelecek turistlerin uçak biletlerinin bir kısmını teşvik olarak vermektedir.

  • Uygun tedavi maliyetleri

Üst düzey sağlık tesisleri ve alanında dünya da A plus Hekimleri ile güvenli tedavi seçenekleri ve istikrarlı fiyat olanakları sunmaktadır. Amerika, Avrupa, Kanada ve Japonya' dan daha kaliteli ve nitelikli sağlık hizmetini daha uygun ücretlere yapmaktadır.

  • Kalifiye insan kaynakları

Kendi branşında dünya da söz sahibi ve üst düzey yabancı dil bilgisi olan hekimler, donanımlı yardımcı sağlık personeli ve diğer personel gücü ile nitelikli sağlık hizmeti sunulmaktadır. Medical turistler operasyon öncesi ve sonrasında tedavileri için kafasında oluşan her türlü sorulara anında cevap bulabilmektedir.

  • Kaliteli hizmet

Dünyada en çok sayıda JCI akreditasyon belgesi alan hastane ve sağlık kurumları Türkiye' de bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tüm dünya da tanınan ve geçerliliği olan “Sağlıkta Kalite Standartları” isimli kendi kalite sistemini geliştirerek uygulamaya almıştır. Birçok sağlık kuruluşu bu kriterleri sağlamıştır.

  • Modern tıbbi teknoloji

Tüm akredite olmuş sağlık kurumları dünya standartlarında altyapı ve modern teknoloji ile donatılmıştır. Özellikle Organ Nakli, Kemik İliği Nakli, Kök Hücre Nakli, Kardiyovasküler Cerrahi, Onkolojik Cerrahi, Kemoterapi ve Radyoterapi, Beyin Sinir Cerrahi, Ortopedi, Üroloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Göz Cerrahisi, Kulak Burun Boğaz ve Diş tedavilerinde son tıbbi uygulamaları akademisyen uzman hekimler tarafından yapılmaktadır.

  • Bekleme süresinin olmaması

Birçok tıbbi prosedürde Avrupa, Amerika, Kanada, Japonya, Hindistan ve birçok ülkeye göre daha kısa bekleme süresi olmaktadır. Sağlık turizmi hastaları VIP olarak hiç beklemeden tedavi edilmektedir.

  • Sosyo-kültürel benzerlik

Türkiye bulunduğu coğrafyadaki yakın ve uzak birçok ülkeden insanı bünyesinde barındırmaktadır. Bu da sosyo kültürel yakınlık sağlamaktadır. Türkiye' nin misafirperverliği sayesinde gelen misafirler kendilerini evlerinde gibi hissetmektedir.

  • Tedaviye eşlik eden turistik faaliyet çeşitliliği

Tedavi öncesi veya sonrasında, arzu eden hastalar yılda 300 günü güneşli geçen Türkiye'nin 452 mavi bayraklı plajlarına yakın tesislerde dinlenebilmekte, çok uzun geçmişe sahip kültürel varlıkları görebilmekte ve zengin tarihi ören yerlerini gezebilmektedir. Türkiye termal kaynak bakımından Avrupa'da birinci, dünyada yedinci sırada yer almaktadır. 46 ilinde 190 kaplıca bulunmaktadır.

  • Sağlık turizminin devlet politikası kapsamında, teşvikler ve uluslararası anlaşmalarla desteklenmesi

Türkiye de tedavi olan hastalara devlet teşviği kapsamında bazı kolaylıklar ve farklılıklar sağlanmaktadır. Uçak bileti bedelinin bir bölümünün karşılanması ve buna benzer diğer ayrıcalıklar mevcuttur.

  • Yabancı sigorta-assistans şirketleri ile birçok yabancı ve yerli ilaç şirketlerinin bölgesel temsilciliklerinin ve ilaç fabrikalarının bulunması

Yerel üreticilerin yanısıra Pfizer, GlaxoSmithKline, Johnson and Johnson, Sanofi-Aventis, Merck, Novartis, Roche, Astra Zeneca gibi başlıca büyük ilaç şirketlerinin bölgesel merkezleri ve üretim tesisleri bulunmaktadır. Yabancı sağlık sigorta firmalarının özellikle İstanbul ağırlıklı Türkiye ofisleri bulunmaktadır.